Тарковский, Серебренников, Звягинцев: безнекеләр Канн фестивалендә

2019 елның 14 маенда 72 нче Канн фестивале ачыла. Ул - иң дәрәҗәле һәм абруйлы халыкара кино фестивальләренең берсе. Фестивальдә күп еллар дәвамында Россия кинематографчылары да уңыш казанды. Без дөньяда иң борынгы кино сәнгате вакыйгаларының берсе булган һәм анда катнашкан ватандашларны искә төшердек. 

Фестивальнең төп призы — «Алтын пальма ботагы» бүләген откан бердәнбер тулы метражлы Совет (Рәсәй) фильмы булып, режиссер Михаил Калатозовның 1958 нче елда бу бүләккә лаек булган «Летят журавли» картинасы кала бирә. 

Режиссер Фридрих Эрмлерның «Бөек үзгәреш» фильмы беренче Канн фестиваленең «Гран-при» бүләген (1946 нчы елда әлеге приз белән бүләкләнгән унбер фильм арасында) төп бүләк алды. 

«Большая семья» фильмы (1955 нче ел) режиссер Иосиф Хейфицның — Халыкара Канн кино фестивале тарихында иң «титуллы» фильмы 16 призга лаек була («Иң яхшы актерлар ансамбле» номинациясендә — 16 кеше). 

1957 нче елда режиссер Григорий Чухраяның «Кырык беренче» фильмы «Үзенчәлекле сценарий, гуманлылык һәм романтика өчен» махсус бүләген ала. 

Гран-при Андрей Тарковскийга (1972), «Сибириада» өчен Андрей Кончаловскийга (1979), Тенгиз Абуладзега (1987) һәм Никита Михалковның «Утомленные солнцем» фильмнарына бирелә. 

Иң яхшы режиссерга бүләк белән 1955 нче елда Сергей Васильев («Шипки геройлары»), 1956 нчы елда Сергей Юткевич («Отелло») һәм 1966 нчы елда Сергей Юткевич («Польшада Ленин»), Юлия Солнцева («Ялкынлы еллар повесте»), 1961 нче елда Андрей Тарковский («Ностальгия»), 1983 нче елда Павел Лунгин («Такси-блюз») бүләкләнә. 

Иң яхшы режиссерлар дебюты өчен «Алтын камера» бүләгенә 1987 нче елда Нана Джорджадзе һәм Виталий Каневскаяның «Замри — умри — воскресни» фильмры лаек була. 

Хәтта фестивальнең төп конкурс программасы да фильм һәм режиссер өчен уңыш булып санала ала. Россиянең яңа тарихында аңа түбәндәге фильмнар эләккән: 

1992 — Виталий Каневскийның «Мөстәкыйль тормыш» (Жюри призы) һәм Павел Лунгинның «Ай-парк» 

1993 — Александр Хванның «Дюба-дюба» фильмы 

1994 — Никита Михалковның «Утомленные солнцем» (Гран-при, экуменического жюри призы) һәм Андрей Кончаловскийның «Курочка Ряба» фильмнары 

1998 — «Бәллүр, машина!» фильмы, Алексей Герман-өлкән 

1999 — Александр Сокуровның «Молох» фильмы (иң яхшы сценарий өчен приз — Юрий Арабов) 

2000 — Павел Лунгинның «Свадьба» фильмы (Иң яхшы актерлар ансамбле өчен бүләк) 

2001 — Александр Сокуровның «Танец» фильмы 

2002 — Александр Сокуров, «Рус ковчег» 

2003 — Александр Сокуровның «Әтисе һәм улы» (ФИПРЕССИ бүләге) 

2007 — Андрей Звягинцевның «Изгнание» (иң яхшы актер - Константин Лавроненко призы) һәм Александр Сокуровның «Александр» әсәре 

2010 — Никита Михалковның «Утомленные солнцем 2: Предстояние» фильмы 

2012 — Сергей Лозница, «Томанда» (ФИПРЕССИ призы) 

2014 — Андрей Звягинцевның «Левиафан» фильмы (иң яхшы сценарий өчен приз) 

2017 — Андрей Звягинцевның «Нелюбовь» фильмы (жюри призы) 

2018 — «Җәй», Кирилл Серебренников фильмы (иң яхшы саундтрек өчен приз) 

 

Россиянең яңа тарихында «Үзенчәлекле караш» программасына эләккән фильмнар: 

1992 — Алексей Балабанов һәм Александр Рогожкинның «Бәхетле көннәре» фильмы 

1995 — Андрей Тарковский һәм Тонино Гуэррның «Сәяхәт вакыты», Андрей Хржановскийның «Чаллы сакал белән Арыслан» һәм Иван Дыховичның «Декабрь музыкасы" 

1997 — Алексей Балабанов, «Абый» 

2001 — «Син әйе, без синең белән», Александр Велединский 

2006 — «977», Николай Хомерики 

2008 — Сергей Дворцевойның «Тюльпан» фильмы («Аерым караш»ның төп призы) 

2009 — Николай Хомерики һәм Павел Лунгинның «Караңгылык турында әкият» фильмы 

2011 — Бакура Бакурадзе һәм Андрей Звягинцев, «Елена» («Махсус караш» бүләге) 

2016 — «Укучы», Кирилл Серебренников (Франсуа Шале Призы) 

2017 — Балагов Кантемирының «Теснота» фильмы (ФИПРЕССИ призы) 

2019 — Балагова Кантемирның «Дылда» фильмы 

2019 — «Морчевскта бер тапкыр», Лариса Садилова

 

1998 елдан бирле гамәлдә булган «Cinéfondation» программасына эләккән фильмнар: 

1999 — «Левша», Юрий Кузин 

2001 — Сергей Лучишинның «Портрет» фильмы (1 нче приз) 

2002 — «Вальс», Эдгар Бартенева 

2005 — Николай Хомерики, «Икәү» (2 нче приз) 

2008 — «Гата», Диана Мкртчян 

2012 — «Юл», Таисия Игуменцева (1 нче приз) 

2015 — Мария Гуськованың «Кайту» фильмы (3 нче приз).

Таратуга язылыгыз
Соңгы яңалыкларны кабул итегез
һәм киләсе вакыйгалар белән хәбәрдәр булыгыз